CloseMaximizeMinimize تبلیغات سیستم
گروه الهيات و معارف اسلامی ناحيه 3
طرح درس | مقالات همکاران
راه كارهاي ارتقاء جايگاه قرآن در نظام آموزش و پرورش | مقالات همکاران
شيوه نامه برگزاري جشنواره توليد محتواي آموزشي فلسفه | عمومي

باسمه تعالي

 

سازمان آموزش وپرورش استان اصفهان

 

معاونت آموزش ونوآوري

 

كارشناسي تكنولوژي وگروه هاي آموزشي دوره متوسطه استان اصفهان

 

 

شيوه نامه برگزاري جشنواره توليد محتواي آموزشي  فلسفه

 

 

مقدمه :

باسلام

   احتراماً به استحضار مي رساند دبيرخانه راهبري فلسفه ومنطق كشور در راستاي بهره گيري از توانمندي هاي ارزشمند دبيران محترم فلسفه ومنطق كشور وشكوفايي خلاقيت ايشان درنظر دارد براساس بخشنامه 33- 57469/681 به تاريخ 7/9/87  جشنواره توليد محتواي  آموزشي فلسفه رابه منظور تدوين اولين كتاب آموزشي تاليف شده توسط خود  دبيران ويژه فلسفه سال سوم انساني ، برگزار نمايد.

اهداف :

1- بهره گيري از توانمنديهاي ارزشمند همكاران درتهيه كتاب فلسفه

2- ايجاد انگيزه ورقابت سالم بين دبيران فلسفه ومنطق وشناسايي دبيران خلاق وتوانمند

3- ايجاد فرصت براي خلق ايده هاي نوتوسط دبيران فلسفه ومنطق درتهيه كتاب فلسفه

4- تغييروتحول درطراحي كتب درسي براساس اهداف دفتر برنامه ريزي وتجارب عملي همكاران

 

موضوع مسابقه :

(( جشنواره توليد محتواي آموزشي فلسفه ))

شرايط شركت كنندگان :

كليه دبيراني كه دروس فلسفه ومنطق سال سوم وفلسفه پيش دانشگاهي را تدريس مي نمايند وهمكاراني كه رشته فلسفه هستند.

شيوه اجرا:

1-     اين مسابقه دردومرحله استان وكشور برگزار مي شود

2-     لازم است ترتيبي اتخاذ گردد كه اطلاع رساني وتوجيه سازي به موقع به همكاران ذينفع در سطح منطقه ونواحي صورت گيرد وزمينه مشاركت وحضور هرچه فعال تر آنان فراهم گردد.

 

 

 

3-     فايل متني  كليه آثار ارسالي مي بايست در فرمت word  به همراه يك نسخه پرينت آنها به فلسفه ومنطق استان ارسال گردد.

4-     لوح فشرده فايل متني ونسخه پرينتي بايد تاتاريخ 22/1/88 توسط گروههاي  فلسفه ومنطق نواحي ومناطق به گروه فلسفه ومنطق استان ارسال گردد

5-     دبيرخانه راهبري فلسفه ومنطق كشور ، پس از بررسي آثار، برترين اثر در هر يك از دروس را انتخاب وبا نام خود  نويسنده در كتاب فلسفه سوم انساني چاپ خواهد نمود

6-     درصورتي كه هيچ اثري به گره فلسفه ومنطق ناحيه يا منطقه واصل نگردد ويا هيچ اثري شايسته وبرگزيده تشخيص داده نشود گروه فلسفه ومنطق ناحيه ومنطقه مذكور موظف است جهت  تاليف حداقل يك اثر پيرامون موضوع مطرح شده اقدام نموده ودر موعد مقرر به گروه فلسفه ومنطق استان ارسال نمايد..

7-     موضوع انتخاب شده براي استان اصفهان جهت توليد محتوای آموزشی عبارت است:

(( آشنايي با نقش تفكر درمعارف اسلامي – شكل گيري فلسفه اسلامي  - بزرگان فلسفه اسلامي ونقش آنان در گسترش دانش فلسفه ))

ضمناً براي اطلاع از سرفصل هاي ديگر كتاب فلسفه سال سوم جديد مي توانيد آنها را درسايت گروه فلسفه ومنطق استان رويت نمائيد.

شرايط مسابقه :

درتوليد محتواي لازم است نكات ذيل مد نظر قرار گيرند.

1-     درابتداي هردرس اهداف آن درس تعيين گردد

2-     محتواي برنامه درسي بايد معتبر وقابل دفاع باشد

3-     بايستي محتواي ارائه شده ضمن وفاداري به اصل ، حتي الامكان به زبان ساده وقابل فهم وبا لحاظ سطح فراگيران تنظيم گردد.

4-     باتوجه به محدوديت هاي موجود براي هردرس – به لحاظ حجمي وزماني – ارائه مطالب اصلي ومهم هريك از موضوعات در اولويت قرار گيرند.

5-     حتي الامكان فوايد عملي وارتباط مباحث فلسفي با زندگي روزمره مورد توجه قرارگيرد.

6-     ارائه مطالب با انسجام كافي (برقراري توالي مداومت واستمرار وحدت ويكپارچگي  وتعادل ) صورت گيرد

7-     تنظيم مطالب به نحوي انجام گيرد كه امكان تدريس آنها به شيوه هاي نوين تدريس فر اهم باشد.

8-     درپايان هردرس تعدادي سوال جهت ارزيابي محتواي درس گنجانده شود.

9-     حجم مطالب هردرس متناسب با تدريس دريك جلسه كامل آموزشي (90 دقيقه) تنظيم گردد

10-مطالبي همچون زندگي نامه مختصر فلاسفه ، اطلاعات تكميلي ، لطايف فلسفي و.... كه در راستاي درك بهتر درس موثر تشخيص داده مي شود درداخل كادر وبا عنوان ((براي مطالعه آزاد)) از مطالب اصلي درس متمايز گردد.

 

 

 

11- لازم است جهت رعايت تناسب دروس با همديگر وحفظ يكپارچگي  كتاب نويسندگان محترم آثار علاوه بر توجه كافي

به كليه اهداف  دانشي مندرج در جدول مباحث اهداف نگرشي ومهارتي ذيل  ومحتواي دروس ديگر كتاب را نيز مد نظر قرار دهند.

 

اهداف نگرشي

اهداف مهارتي

 

-       توجه به علت نياز به فلسفه

-       توجه به پرسش هاي اساسي در فلسفه

-       توجه به نسبت ميان فلسفه وعلوم

-       علاقه مندي به درك تفاوت هاي فرهنگي وفكري  دردوره يونان اسلامي

-       تقويت علاقه مندي به درك شخصيت هاي فلسفي دوره معاصر ايران

-       توجه به درك برخي مكاتب از جمله ايده آليسم و رئاليسم

 

-       توانايي درك معناي لغوي فلسفه

-       كسب توانايي طرح پرسشهاي اساسي درفلسفه

-       توانايي تشخيص تفاوت فلسفه با علوم ورابطه آنها با يكديگر

-       توانايي تحليل برخي آراء فيلسوفان دريونان

-       توانايي درك سير فلسفه  در دوره اسلامي

-       توانايي مقايسه معرفت شناسي در دومكتب رئاليسم وايده آليسم

-       تشخيص استدلال سفسطي با استدلال برهاني

 

 

 

 

 

 


نوشته شده توسط مداحیان-آقالر در 13 بهمن 1387 ساعت 22:47
گزارش سالانه | عمومي

گزارش سالانه

 

1.   برگزاری همایش با عنوان اعتلای تربیت دینی ویًًژه دبیران  دینی  و قران فلسفه پرورشی معاونین ومشاورین مدارس.

2.   بازدید از مدارس استان یزد.

3.   اردوی یک روزه در فصل بها ر

4.   تقدیر از 30 نفر از همکاران فعال سال گذشته وسال تحصیلی فعلی

5.   جشنواره دین وزندگی (1)

6.   برگزاری مسابقه طراحی سوالات امتحانی استاندارد

7.   تهیه نمونه سوالات امتحانات استاندارد وقراردادن بر روی  سایت

8.   سخنرانی پیرامون تعلیم و تربیت توسط استاد دکترخاقانی

9.   اجرای یک نمونه تدریس همراه با روش های فعال توسط

سرکار خانم پناهی

10. نظر خواهی از همکاران

11. بررسی سوالات خرداد 87 و اعلام نتایج به مدارس

12. برگزاری چهار مجمع درطول سال تحصیلی در تاريخ هاي 25 /8/87  و7/10 /87  و 10 /12 /87  و 5/ 2 /87

  


نوشته شده توسط مداحیان-آقالر در 11 بهمن 1387 ساعت 10:29
راهکارهای تقویت دینی در جوانان امروز | مقالات همکاران

نام تحقیق:

راهکارهای تقویت دینی در جوانان امروز

 

 

نام دبیر:

خانم افیونی

 

 

نام مدرسه:

دیبرستان تربیت
ادامه مطلب
نوشته شده توسط مداحیان-آقالر در 4 بهمن 1387 ساعت 09:40
راهکارهای تقویت اعتقادات دینی در جوانان | مقالات همکاران

موضوع حقیق :

 

راهکارهای تقویت اعتقادات دینی در جوانان

 

تهیه کننده :منیژه بازیگران

دبیرستان :    بانو امین

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مداحیان-آقالر در 4 بهمن 1387 ساعت 09:31
نقش هنر وادبیات در تربیت و آموزش دینی وقرآن قسمت اول | مقالات همکاران

موضوع :

نقش هنر وادبیات در تربیت و آموزش دینی و قرآن

تهیه کننده : فاطمه الوندی

رشته الهیات ومعارف اسلامی

ناحیه سه آموزش و پرورش استان اصفهان

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مداحیان-آقالر در 4 بهمن 1387 ساعت 09:15
شبهه ها و چالش های دانش آموزان | عمومي

شبهه ها و چالش های دانش آموزان در مسائل ديني

و راه مواجهه با آنها

 

مقاله ارائه شده در همايش تقويت باورهای دينی

 

فخری مداحيان

سرگروه معارف ناحيه 3 ودبير دين و زندگی

استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد

 

مقدمه

 

نسل جديد ما نسلی پويا، اجتماعی و بی مرز است. اينترنت و ماهواره هيچ محدوديتی برای انديشه انسان باقی نگذاشته است. و جوان امروز با نشستن در خانه و پشت ميز رايانه می تواند به تمام منابع و افکار گوناگون دسترسی داشته باشد. او بايد بتواند در برابر اين توفان از کيان و هويت خود دفاع کند، و خود را نگه دارد. تداخل افکار در دوره ما بسيار زياد و پيچيده است، و گويا يکی از دلايل رشد برق آسا در انديشه بشری بخاطر همين تبادل و برخورد انديشه هاست.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مداحیان-آقالر در 16 دي 1386 ساعت 18:12
رابطه فيزيك و فلسفه- مداحیان | عمومي

رابطه فيزيك و فلسفه

نحوه ارتباط فيزيك و فلسفه:

اگر نگرش فلسفي ما عالم هستي را در جهان ماده و پيكره طبيعت جسماني(كه آن هم ممكن است جهاني لا يتناها باشد) خلاصه نكند، آنگاه رسالت فيزيك را درك حقايق عالم طبيعت بعنوان بخش زيرين نظام هستي معرفي خواهيم كرد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط مداحیان-آقالر در 24 آذر 1386 ساعت 00:52
نمونه سوالات دین و زندگی | عمومي

برای دریافت نمونه سوالات دین و زندگی آدرس زیر را کلیک کنید.

.http://www.dinim.blogfa.com/post-3.aspx.


نوشته شده توسط مداحیان-آقالر در 18 آبان 1386 ساعت 20:09
نوشته هاي پيشين
:: توجه :: برای مشاهده هر پوشه یا مطلب کافیست بروی عنوان آن کلیک نمائید تا باز یا بسته شود
صفحات: [1]